Bursa Akustik Proje

Bursa Akustik Proje

Doğal güzellikleri ve tarihi ile her dönem gözde şehirlerimizden biri olan Bursa; 10.882 km² üzerine yerleşmiş, 17 ilçeye sahip, nüfusu 3 milyonu geçen ve 18 organize sanayi bölgesi ile Türkiye ihracatında yaklaşık % 13’lük oldukça önemli bir paya sahip olan bir sanayi şehridir.

Endüstrileşmenin artan etkisi ve kalabalık nüfusların şehir merkezlerinde yoğunlaşması ile önemli çevre sorunlarından biri haline gelen gürültünün, sosyal yaşam üzerindeki etkisinin azaltılması hedefi merkez alınarak yapılan çalışmaların en somut örneği “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik”tir ve bu yönetmelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafında 31 Mayıs 2017’de yayınlanmış ve bir yıl sonra da yürürlüğe girmiştir.

Gürültünün izole edilmesi amacıyla planlanan bir dizi önlemle birlikte hayatımıza giren mimari akustik proje belgelendirme süreci, binaların akustik performanslarının iyileştirilmesine yönelik atılması gereken tüm adımları kapsayan bir çalışmadır.

Yönetmeliğin ilanıyla birlikte Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Bursa’da da akustik proje ihtiyacı ortaya çıkmış ve yapı sahipleri, binalarının akustik performansını emanet edebilecek güvenilir ve profesyonel eller aramaya başlamıştır.

İnşaat sektöründe ürettiği çok yönlü çözümlerin getirdiği bütüncül bakış açısı ve tecrübeli akustik uzmanları ile fark yaratan Uzman Akustik; İstanbul, Ankara, Kocaeli ve İzmir’de olduğu gibi Bursa’da da mimari akustik proje sürecinde kusursuz bir süreç yönetimi garanti eder.

Bursa Akustik Proje Hangi Yapıları İçin Zorunlu?

“Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik”te ifade edildiği şekli ile;

  • Bir bodrum katı ve çatı arası hariç kat sayısı 7’den fazla konut binalar
  • Yapının Toplam inşaat alanı, 2000 m2 yi geçen 2’den fazla konut dışı binalar
  • Tiyatro, konferans, konser ve dinleme salonları gibi özel akustik tasarım yapılması gereken binalar
  • A veya B akustik performans sınıfını hedefleyen binalar

ve 31 Mayıs 2019’dan sonra ilk kez yapı ruhsatı alacak binalar için akustik proje zorunluluğu vardır.

Bursa’da Akustik Proje Fiyatları

Akustik projenin düzenlenmesi esnasında binanın yaşı, büyüklüğü, yapı elemanları ve maruz kaldığı çevresel etkenler gibi birçok özgül detay dikkate alınır ve bu durum, akustik proje sürecinde standart bir fiyat politikasının belirlenmesini imkansız kılar.

Binadan binaya farklı fiyatların belirlendiği bu süreçte, Bursa akustik proje fiyatlarıyla ilgili en doğru bilgiyi alabilmek adına Uzman Akustik bünyesinde Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren akustik uzmanları ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

bursa-gurultu-haritasi.jpg

Bursa Akustik Projede Onay Garantisi Var mı?

Bursa’da akustik proje belgesi düzenletmek isteyenlerin süreçle ilgili merak ettiği konuların başında hiç şüphesiz “onay garantisi” gelir. Uzman Akustik, belirli şartlar altında akustik projede tespit edilen iyileştirmeler uygulandığı takdirde proje için onay garantisi verir. Burada altı çizilmesi gereken nokta; projedeki tüm iyileştirmelerin kusursuz bir şekilde uygulanması gerektiğidir.

Bursa’nın Tüm İlçelerinde Akustik Proje Hizmetiniz Var mı?

Bursa’nın; Nilüfer, Osmangazi, Harmancık, Gemlik, İznik, İnegöl, Kestel, Mudanya, Orhangazi, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, Gürsu, Keles, Yıldırım, Karacabey, Orhaneli ve Büyükorhan olmak üzere 17 ilçesinin tümünde profesyonel akustik proje hizmeti yürüten Uzman Akustik, aynı zamanda Türkiye’nin tüm noktalarına hizmet götürebilecek insan kaynağı ve servis ağına sahiptir.

Bursa Akustik Projede Neden Uzman Akustik?

Uzun yıllardır yapıların farklı bölümlerinde kapsamlı çözümler üretmenin getirdiği geniş ve çözüm odaklı bakış açısını akustik proje sürecine de yansıtmayı başaran ve ilgili mevzuatları düzenli takip ederek süreci tümüyle yasalara uygun bir şekilde eksiksiz yürüten akustik uzmanlarına sahip olan Uzman Akustik, yalnızca akustik projede değil mimari akustik rapor ve gürültü ölçümü hizmetlerinde de sektöre yön veren konumda bulunan yenilikçi bir danışmanlık firmasıdır.

Mimari Akustik Blogu

Akustik blogumuzu hemen incelemeye ne dersiniz?

Akustik Proje Nasıl Hazırlanır? - Akustik Proje Süreci

Akustik Proje Nasıl Hazırlanır? - Akustik Proje Süreci

“Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” ile hayatımıza giren ve binalardan gürültünün izole edilmesi amacına dayanan akustik rapor ve proje belgelendirme süreci, 31 Mayıs 2019’dan yani yönetmeliğin yürürlüğe girmesinden 1 yıl sonra birçok yapı için zorunlu bir belge haline gelmiştir.

Reverberasyon Nedir? - Bina Akustiğinde Reverberasyon Süresinin Önemi

Reverberasyon Nedir? - Bina Akustiğinde Reverberasyon Süresinin Önemi

Gürültünün insan yaşamından izole edilmesi amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 31 Mayıs 2018’de yayınlanan “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” ile birlikte sıkça karşılaşmaya başladığımız kavramlardan biri haline gelen reverberasyon; en yalın haliyle, “çoklu yankı” olarak tanımlanabilir ve kapalı bir alandaki tüm nesnelerin yüzeylerinden yansıyan seslerin bir araya gelerek oluşturduğu bir yankı durumudur.

Gürültü Kirliliği Nedenleri ve Etkileri

Gürültü Kirliliği Nedenleri ve Etkileri

Sesin rahatsız edici boyutlara ulaşarak insanlar üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkilere sebep olma durumuna gürültü adı verilir. Günümüzün çevre sorunlarının başında gelen gürültü kirliliği nedir sorusu pek çok kişi tarafından etkileri sorgulanan bir husustur.