Bursa Akustik Proje

Bursa Akustik Proje

Doğal güzellikleri ve tarihi ile her dönem gözde şehirlerimizden biri olan Bursa; 10.882 km² üzerine yerleşmiş, 17 ilçeye sahip, nüfusu 3 milyonu geçen ve 18 organize sanayi bölgesi ile Türkiye ihracatında yaklaşık % 13’lük oldukça önemli bir paya sahip olan bir sanayi şehridir.

Endüstrileşmenin artan etkisi ve kalabalık nüfusların şehir merkezlerinde yoğunlaşması ile önemli çevre sorunlarından biri haline gelen gürültünün, sosyal yaşam üzerindeki etkisinin azaltılması hedefi merkez alınarak yapılan çalışmaların en somut örneği “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik”tir ve bu yönetmelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafında 31 Mayıs 2017’de yayınlanmış ve bir yıl sonra da yürürlüğe girmiştir.

Gürültünün izole edilmesi amacıyla planlanan bir dizi önlemle birlikte hayatımıza giren mimari akustik proje belgelendirme süreci, binaların akustik performanslarının iyileştirilmesine yönelik atılması gereken tüm adımları kapsayan bir çalışmadır.

Yönetmeliğin ilanıyla birlikte Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Bursa’da da akustik proje ihtiyacı ortaya çıkmış ve yapı sahipleri, binalarının akustik performansını emanet edebilecek güvenilir ve profesyonel eller aramaya başlamıştır.

İnşaat sektöründe ürettiği çok yönlü çözümlerin getirdiği bütüncül bakış açısı ve tecrübeli akustik uzmanları ile fark yaratan Uzman Akustik; İstanbul, Ankara, Kocaeli ve İzmir’de olduğu gibi Bursa’da da mimari akustik proje sürecinde kusursuz bir süreç yönetimi garanti eder.

Bursa Akustik Proje Hangi Yapıları İçin Zorunlu?

“Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik”te ifade edildiği şekli ile;

  • Bir bodrum katı ve çatı arası hariç kat sayısı 7’den fazla konut binalar
  • Yapının Toplam inşaat alanı, 2000 m2 yi geçen 2’den fazla konut dışı binalar
  • Tiyatro, konferans, konser ve dinleme salonları gibi özel akustik tasarım yapılması gereken binalar
  • A veya B akustik performans sınıfını hedefleyen binalar

ve 31 Mayıs 2019’dan sonra ilk kez yapı ruhsatı alacak binalar için akustik proje zorunluluğu vardır.

Bursa’da Akustik Proje Fiyatları

Akustik projenin düzenlenmesi esnasında binanın yaşı, büyüklüğü, yapı elemanları ve maruz kaldığı çevresel etkenler gibi birçok özgül detay dikkate alınır ve bu durum, akustik proje sürecinde standart bir fiyat politikasının belirlenmesini imkansız kılar.

Binadan binaya farklı fiyatların belirlendiği bu süreçte, Bursa akustik proje fiyatlarıyla ilgili en doğru bilgiyi alabilmek adına Uzman Akustik bünyesinde Türkiye’nin dört bir yanında faaliyet gösteren akustik uzmanları ile iletişime geçmeniz yeterlidir.

bursa-gurultu-haritasi.jpg

Bursa Akustik Projede Onay Garantisi Var mı?

Bursa’da akustik proje belgesi düzenletmek isteyenlerin süreçle ilgili merak ettiği konuların başında hiç şüphesiz “onay garantisi” gelir. Uzman Akustik, belirli şartlar altında akustik projede tespit edilen iyileştirmeler uygulandığı takdirde proje için onay garantisi verir. Burada altı çizilmesi gereken nokta; projedeki tüm iyileştirmelerin kusursuz bir şekilde uygulanması gerektiğidir.

Bursa’nın Tüm İlçelerinde Akustik Proje Hizmetiniz Var mı?

Bursa’nın; Nilüfer, Osmangazi, Harmancık, Gemlik, İznik, İnegöl, Kestel, Mudanya, Orhangazi, Mustafakemalpaşa, Yenişehir, Gürsu, Keles, Yıldırım, Karacabey, Orhaneli ve Büyükorhan olmak üzere 17 ilçesinin tümünde profesyonel akustik proje hizmeti yürüten Uzman Akustik, aynı zamanda Türkiye’nin tüm noktalarına hizmet götürebilecek insan kaynağı ve servis ağına sahiptir.

Bursa Akustik Projede Neden Uzman Akustik?

Uzun yıllardır yapıların farklı bölümlerinde kapsamlı çözümler üretmenin getirdiği geniş ve çözüm odaklı bakış açısını akustik proje sürecine de yansıtmayı başaran ve ilgili mevzuatları düzenli takip ederek süreci tümüyle yasalara uygun bir şekilde eksiksiz yürüten akustik uzmanlarına sahip olan Uzman Akustik, yalnızca akustik projede değil mimari akustik rapor ve gürültü ölçümü hizmetlerinde de sektöre yön veren konumda bulunan yenilikçi bir danışmanlık firmasıdır.

Mimari Akustik Blogu

Akustik blogumuzu hemen incelemeye ne dersiniz?

Gürültü Kirliliği Nedenleri ve Etkileri

Gürültü Kirliliği Nedenleri ve Etkileri

Sesin rahatsız edici boyutlara ulaşarak insanlar üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkilere sebep olma durumuna gürültü adı verilir. Günümüzün çevre sorunlarının başında gelen gürültü kirliliği nedir sorusu pek çok kişi tarafından etkileri sorgulanan bir husustur.

Akustik Projede Uzman Çözümler : Uzman Akustik

Akustik Projede Uzman Çözümler : Uzman Akustik

Toplumsal hayatta aktif olarak yer alan bireylerin günlük yaşam içerisinde maruz kaldığı çevre problemlerinin başında gürültü gelir ve endüstriyel üretimin yaşamımızda her geçen gün artan etkisinin yanında kalabalıklaşan şehirler de gürültünün çok daha etken bir çevre sorunu olarak karşımıza çıkmasına zemin hazırlar.

Ses Bariyeri

Ses Bariyeri