Ankara Akustik Proje

Ankara Akustik Proje

Gündelik yaşamımızda en sık karşılaştığımız çevre sorunlarından biri gürültüdür ve gürültü, başta öfke ve stres hassasiyetinin azaltılması olmak üzere iş performansının düşmesinden dikkat dağınıklığına kadar birçok olumsuz fizyolojik ve psikolojik etkiye sahip bir çevre sorunudur.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 31 Mayıs 2017’de yayınladığı ve bir yıl sonra da yürürlüğe soktuğu “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” ile gürültünün toplumdaki olumsuz etkisinin minimize edilmesi amacıyla birtakım yasal zorunluluklar belirlemiştir ve bu yasal zorunlulukların konu olduğu alanlardan biri de akustik projedir.

Bir binanın, akustik performansının iyileştirilerek gürültüden arındırılması amacıyla yapılması gereken tüm iyileştirmeleri kapsayan akustik proje; 6 milyonluk nüfusu, organize sanayi bölgeleri ve binlerce konutu ve resmi daireleri ile Türkiye’de gürültünün en belirgin hissedildiği şehirlerden biri olan Ankara’da da son günlerde gündemi hayli meşgul eden bir süreçtir ve yapı sahipleri, yasal zorunluluğun yanında gürültünün olumsuz etkilerinden kurtulmak adına da mimari akustik projeye ihtiyaç duyar.

Uzman Akustik, profesyonel akustik uzmanları ve çözüm odaklı ve çok yönlü bakış açısı ile yapılarınızın akustik performansında detaycı iyileştirmeler yaparak gürültüden uzak bir mekan yaratma garantisi sunar.

Ankara’da Hangi Yapılar İçin Akustik Proje Yapılmalıdır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, “Binaların Gürültüye Karşı Korunması Hakkında Yönetmelik” doğrultusunda 31 Mayıs 2019’dan itibaren “ilk kez yapı ruhsatı alacak binalar için” mimari akustik projenin teminini “zorunlu” hale getirmiştir.

Bu binaların yanı sıra;

  • Bir bodrum katı ve çatı arası hariç kat sayısı 7’den fazla konut binalar
  • Yapının Toplam inşaat alanı, 2000 m2 yi geçen 2’den fazla konut dışı binalar
  • Tiyatro, konferans, konser ve dinleme salonları gibi özel akustik tasarım yapılması gereken binalar
  • A veya B akustik performans sınıfını hedefleyen binalar

da akustik proje zorunluluğu içerisinde dahil edilen yapılardır.

Ankara Akustik Proje Fiyatları

Binanın maruz kaldığı gürültüye neden olan kaynaklar, çevre koşulları, bina yaşı, büyüklüğü ve kat sayısı gibi daha birçok farklı detaya bağlı olarak düzenlenen akustik projede hiç şüphesiz fiyatlandırmada da standart ifadeler kullanmak ve dolayısıyla Ankara’da akustik proje hizmeti için doğrudan bir fiyat vermek mümkün değildir.

6 milyonluk nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehir olan Ankara’da artan nüfusun ve kentleşmenin yarattığı çevresel gürültü koşulları dikkate alındığında, akustik proje fiyatlarının diğer illere kıyasla daha yüksek olacağını söyleyebiliriz.

Akustik proje fiyatları başta olmak üzere, sürece dair merak ettiğiniz tüm detaylarla ilgili akustik uzmanlarımız ile hemen iletişime geçerek bilgi alabilir, Uzman Akustiğin ücretsiz danışmanlık sürecinden yararlanabilirsiniz.

ankara-gurultu-haritasi.jpg

Ankara’nın Tüm İlçelerinde Akustik Proje Hizmeti Sunuyor Musunuz?

Tecrübeli ve dinamik insan kaynaklarını misyon ve vizyonuyla birleştirerek sahip olduğu hizmet ağını oldukça kısa bir sürede genişletmeyi başaran Uzman Akustik, Ankara’nın tüm ilçelerinde mimari akustik proje hizmeti sunabilecek kabiliyete sahiptir.

Ankara’da akustik projenin yanı sıra gürültü ölçümü ve mimari akustik rapor hizmeti de sunan Uzman Akustik; İstanbul, İzmir, Kocaeli ve Bursa başta olmak üzere tüm Türkiye’ye profesyonel akustik çözümler sunar.

Ankara’da Nasıl Akustik Proje Hizmeti Alabilirim?

31 Mayıs 2019 tarihinden sonra ilk kez yapı ruhsatı alınacak binanın veya akustik proje zorunlu kılınan herhangi bir yapının mimari akustik projesini yaptırmak için tek yapmanız gereken, yapılara dair kusursuz akustik çözümler sunan mimar ve mühendislerimiz ile hemen iletişime geçmek !

Akustik proje sürecinin bütününde şeffaf çalışma prensiplerini ön plana çıkararak sürecin tüm detaylarını proje sahibi ile paylaşmayı bir çalışma alışkanlığı haline getiren akustik uzmanlarımızdan sürecin içeriğine ve işleyişine dair tüm detayları öğrenebilir, merak ettiğiniz soruların yanıtını doğru kaynaktan alabilirsiniz.

Ankara Akustik Projede Onay Garantisi Var mı?

Binanın akustik performansının yasal mevzuatlarla belirlenen düzeye çıkarılması ve yapı içerisinde gürültünün etkilerinin minimize edilmesini sağlayacak aksiyon planını içeren akustik projede, belirlenen yol izlendiği takdirde Uzman Akustik onay garantisi sunar.

Burada kritik nokta; akustik projede detayları ve nedenleriyle açıklanan iyileştirmelerin eksiksiz bir şekilde sahaya yansıtılmasıdır. Teorik planlamanın pratikteki karşılığı tam anlamıyla alındığı takdirde diğer mimari akustik raporda olduğu gibi akustik projede de onay garantisi vardır ve sunulan bu garanti, Uzman Akustiği sektörde ön plana çıkaran en önemli noktaların başında gelir.

Ankara Akustik Proje Hizmetinde Neden Uzman Akustik?

Daha önce de belirttiğimiz gibi süreç yönetimi ve başarısı noktasında ortaya sektörde hizmet veren diğer akustik firmaları ile belirgin bir fark koyabilen Uzman Akustiğin yarattığı bu farkın arkasında yatan en büyük etken, tecrübeli ve dinamik insan kaynağıdır.

Uzman Akustik, yapılara dair sunulan çok yönlü çözümlerin getirdiği bütüncül bakış açısını tecrübe, sistem ve dinamizm kavramları ile harmanlayarak mimari akustik projede kusursuz bir süreç yönetimi ve buna bağlı olarak da akustik iyileştirmeler ortaya koyar.

Sürekli gelişim ve değişimin farkında olan kurumsal kimliği ile yasal mevzuatları yakından takip ederek tüm sürecin kanunlara uygun bir şekilde yürütülmesini garanti altına alan Uzman Akustik, akustik projede belirlenen aksiyonlar alındığı takdirde onay garantisi sunacak ölçüde yürüttüğü sürecin profesyonelliğinden emin bir danışmanlık firmasıdır.

Mimari Akustik Blogu

Akustik blogumuzu hemen incelemeye ne dersiniz?

Gürültü Kirliliği Nedenleri ve Etkileri

Gürültü Kirliliği Nedenleri ve Etkileri

Sesin rahatsız edici boyutlara ulaşarak insanlar üzerinde hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkilere sebep olma durumuna gürültü adı verilir. Günümüzün çevre sorunlarının başında gelen gürültü kirliliği nedir sorusu pek çok kişi tarafından etkileri sorgulanan bir husustur.

Kapalı Mekanlarda Sesin Yayılmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır ?

Kapalı Mekanlarda Sesin Yayılmasını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır ?

Gürültü Çeşitleri - Uzman Akustik

Gürültü Çeşitleri - Uzman Akustik

Endüstrileşme ve her geçen gün nüfus yoğunluğu artan ülkemizde önemli çevre sorunlarından biri haline gelen gürültü, en basit haliyle; çeşitli kaynaklardan çıkan seslerin insan vücudunu rahatsız edici boyutlara ulaşmasıdır. Her ne kadar etkileri diğer çevre sorunları kadar belirgin olarak fark edilmese de gürültünün insan vücudu üzerindeki etkileri klinik çalışmalar ile kanıtlanmış ve bu durum gürültünün bir çevre sorunu olmasını engellemek adına birtakım önlemler alınmasını gerekli kılmıştır.